Kallamaret Fluturues

Kallamari Fluturues

Kallamari Fluturues

Kohët e fundit, fotografitë kanë dëshmuar se disa lloje kallamarësh fluturojnë me anë të shtytjes reaktive. Sipas revistës Scientific American, biologët e detit vëzhguan se «kallamarët e vegjël prej 20 centimetrash mund të kërcenin deri në 2 metra mbi sipërfaqen e ujit dhe mund t’i jepnin shtysë trupit duke rrahur me forcë pendët dhe duke lëvizur në formë spiraleje tentakulat në një distancë prej 10 metrash».

Duke thithur ujë dhe duke e nxjerrë çurg me forcë, ky molusk përfton aq forcë shtytëse sa kërcen mbi sipërfaqen e detit. Në fotografi duket se përdorin pendët si krahë për të fluturuar.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.