Majdanozi dhe vlerat e tij

Majdanozi dhe vlerat e tij

Majdanoz

Sipas gazetës Sunday Telegraph të Australisë, ndonëse shpesh përdoret thjesht si garniturë në ushqime, majdanozi është mjaft i pasur në vitamina dhe minerale. «Një filxhan me majdanoz përmban më shumë beta karotinë (vitaminë A) sesa një karotë e madhe, ka pothuajse dy herë më shumë vitaminë C se portokalli dhe më shumë kalcium se një filxhan qumësht. Gjithashtu, një gram majdanoz ka më shumë hekur se një gram mëlçi dhe përmban shumë vitaminë B1 dhe B2.»

Nga ana mjekësore, sipas gazetës, «majdanozi është një diuretik shumë i efektshëm, që do të thotë se e ndihmon trupin të nxjerrë lëngjet e tepërta». Përveç kësaj, ai bën mirë për disa sëmundje të mëlçisë, shpretkës, stomakut dhe të rrugëve urinare. Kur hahet i freskët, «ai është një nga freskuesit më të mirë për gojën dhe natyrisht më i liri».

Megjithatë artikulli paralajmëron se «në disa rrethana, si për shembull gjatë shtatzënisë, . . . përbërësit e majdanozit që nxitin prodhimin e estrogjenit mund ta bëjnë atë të rrezikshëm». Prandaj, bëni kujdes nga përdorimi i tepruar i majdanozit pasi vërtetë është shumë i dobishëm por mund të bëhet edhe i rrezikshëm. Pra, këto ishin disa vlerat e majdanozit.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.