Drita vret supermikrobet

Eleminimi i mikrobeve me ane te drites

Eliminimi i mikrobeve me ane te dritës

Në Universitetin e Strethklajdit në Glasgou të Skocisë, është shpikur një risi në teknologji, që përdor dritën e fortë për të eliminuar nga spitalet bakteret rezistente. Kjo teknikë e re sterilizimi është shumë më e efektshme për zhdukjen e patogjenëve sesa vetëm pastrimi dhe dezinfektimi.

Siç shpjegon mikrobiologu dhe profesori Xhon Anderson, ajo «funksionon duke përdorur një spektër të ngushtë gjatësi valësh të dritës së dukshme për të stimuluar molekulat brenda baktereve. Molekulat në vetvete prodhojnë grimca kimike mjaft reaktive që janë vdekjeprurëse për bakteret.»

 

 

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.