Balena Kashalot gjigantia e oqeaneve

Balena Kashalot

Balena Kashalot

Kallamarët gjigantë dhe supergjigantë janë veç një vakt për një kafshë edhe më të madhe, për balenën Kashalot, që mund të bëhet e gjatë rreth 20 metra e të peshojë nja 50 tonë. Vetëm një dhëmb i peshon 900 gramë. Janë gjetur Kashalotë të ngordhur me copa kallamarësh gjigantë në stomak.

Këto balena kishin edhe vraga rrethore në kokën e tyre të stërmadhe e rrumbullake. Ato tregonin se kallamari ishte përleshur me balenën. Në vitin 1965 ekuipazhi i një anijeje sovjetike që merrej me gjuetinë e balenave, tha se kishte parë një betejë midis një kallamari gjigant dhe një Kashaloti 40-tonësh. Asnjëri nuk mbijetoi. Balena u gjend duke pluskuar mbi ujë, e mbytur nga tentakulat, me kokën e kallamarit në stomak.

 

 

Leave a Reply

avatar

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.